Wiele osób ma zakodowane gdzieś głęboko w zakamarkach pamięci, że przed że i stawia się przecinek. Koniec i basta. Jest jednak pewna sytuacja, w której przecinek ten będzie prostym do wyeliminowania błędem interpunkcyjnym. Poniżej przeczytasz, jak uniknąć wtopy, gdy pokusisz się o użycie sformułowania mimo że (mimo iż).

Zasada jest łatwa do pojęcia i zapamiętania: w przypadku połączenia wyrazowego mimo że (mimo iż) nigdy nie stawia się przecinka pomiędzy składowymi, czyli między mimo oraz że/. Przecinek występuje natomiast przed całym tym wyrażeniem, np.:

Był bardzo mądry, mimo że przystojny.

Nie spóźniła się na imprezę, mimo iż makijaż zajął jej ponad godzinę.

Oczywiście przecinka nie zastosujemy przed omawianym połączeniem wyrazowym, gdy będzie ono pełnić rolę członu inicjalnego. Przykład:

Mimo że bardzo ją lubię, nie pożyczę jej mojego kapelusza.

via GIPHY

 

Gimnastyka języka

To cykl krótkich, ale treściwych, tekstów, których zadaniem jest przypominanie o sprawach ważnych dla wszystkich zawodowo zajmujących się tworzeniem treści. Wierzymy, że w tym miejscu pomocną dłoń odnajdzie każdy, kto para się content marketingiem, public relations, SEO czy po prostu pragnie, by jego warsztat językowy wyposażony był w ostre i precyzyjne narzędzia, jakie umożliwią swobodną oraz efektywną komunikację w biznesie i życiu prywatnym.

Za treść merytoryczną cyklu odpowiada człowiek, który zjadł zęby na słownikach i gramatycznych zagwozdkach. Od lat zgłębia tajniki języka polskiego, jednak nie pozostaje wyłącznie w sferze teorii, bo na co dzień pisze, czyta oraz sprawdza dziesiątki tekstów. Ciągle też walczy z tendencją do poprawiania wszystkich i wszystkiego.

Jeśli masz pytania w kontekście poruszanych tematów lub wpadłeś/-aś na pomysł zagadnienia, z którym mógłby się zmierzyć ów osobnik – pisz śmiało na michal.grzebyk@contenthouse.pl