Jeśli chcesz życzyć komuś dobrze, a w życzeniach stawiasz na rozmach (bo przecież to nie kosztuje zbyt wiele), to życz adresatowi „Szczęśliwego nowego roku…”. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta.

„Nowy Rok” czy „nowy rok”?

Życząc „Szczęśliwego Nowego Roku”, być może wykazujesz się dobrym rozeznaniem w „formie zabawowej” osoby, do której kierujesz swoje życzenia i nie chcesz, by ta cierpiała w Nowy Rok z powodu tupotu białych mew, jednak… Skąpiec z Ciebie niesłychany, bo ograniczasz swe życzenia wyłącznie do świątecznego dnia 1 stycznia.

Zapamiętaj!

Nowy Rok = 1 stycznia

nowy rok = każdy kolejny rok

Co na to słownik? Zasada [70] 18.13 opisana w Wielkim słowniku ortograficznym PWN pod redakcją Edwarda Polańskiego (Warszawa 2016, s. 45) mówi o tym, że wielką literą piszemy:

„Nazwy świąt i dni świątecznych w odróżnieniu od ich nazw opisowych: Gwiazdka, Boże Narodzenie, Nowy Rok…”

Samo hasło ze słownika (tamże, s. 774): Nowy Rok (święto) Nowego Roku, Nowym Rokiem [70]

Słowem.

„Nowy Rok” od „nowego roku” dzieli skala 364, a czasami nawet 365, dni.

I tego trzymać się trzeba!

Gimnastyka języka

To cykl krótkich, ale treściwych, tekstów, których zadaniem jest przypominanie o sprawach ważnych dla wszystkich zawodowo zajmujących się tworzeniem treści. Wierzymy, że w tym miejscu pomocną dłoń odnajdzie każdy, kto para się content marketingiem, public relations, SEO czy po prostu pragnie, by jego warsztat językowy wyposażony był w ostre i precyzyjne narzędzia, jakie umożliwią swobodną oraz efektywną komunikację w biznesie i życiu prywatnym.