Bez znaczenia jest tutaj doświadczenie czy poziom zdobytej wiedzy – każdy content marketer powinien znać pewne pojęcia i kryjące się pod nimi działania. Testowanie A/B jest jednym z nich. Jak działają testy A/B, jak je przeprowadzić i w końcu, co decyduje o ich sukcesie?

Testy A/B pozwalają sprawdzić, która wersja witryny jest bardziej przyjazna dla użytkownika i jest bliższa jego potrzebom. Podsumowując, dzięki testom A/B możemy sprawdzić, czy dana zmiana stronie wpłynie pozytywnie na współczynnik konwersji.

Jakie są zalety tego typu rozwiązań?

Przede wszystkim, testowanie A/B daje możliwość sprawdzenia tego, jak wygląda design różnych witryn w realnych warunkach. Kto z nas lubi przepłacać? Właśnie dlatego testowanie A/B jest tak popularne – jego koszt w porównaniu z innymi wydatkami związanymi z witryną, jest niski, a możliwość testowania nawet najmniejszych szczegółów pomiędzy designem strony i jej układem, jest kolejną zaletą tego rozwiązania.

Jednak testy A/B mają również pewną wadę. Przede wszystkim chodzi o brak możliwości testowania wielu zmiennych w tym samym czasie. Oznacza to, że nie możemy zbadać w jaki sposób skorelowane są ze sobą poszczególne zmienne, jak np. nagłówek czy kolorystyka strony.

Jak prowadzić analizę?

Wbrew pozorom, testy A/B tylko wydają się być niezwykle proste. Tak naprawdę rozgrywają się one podczas procesu głębokiej analizy danych, a każdy etap musi być przeprowadzony prawidłowo. Tylko wtedy rozwiązanie będzie prawidłowe.

Od czego zależą więc dobre wyniki testowania? Przede wszystkim od określenia celu konwersji, postawionej hipotezy, testu i analizy danych. Dzięki podążaniu zgodnym m.in. ze wskazówkami Google można przeprowadzić zgodny test, który wyeliminuje wszelkie niebezpieczeństwa związane z potencjalnymi pomyłkami czy brakami.