Kojarzycie ten obrazek z twierdzeniem Pitagorasa, który pojawia się nad głową każdej osoby zastanawiającej się nad odpowiedzią? Zapewne tak wygląda wielu z nas, gdy zastanawia się nad tym, czy postawić spację. Bo w końcu „można by” czy „możnaby”?

Razem czy osobno?

Tytuł popularnej piosenki zespołu z wokalistą w czerwonych włosach, zdaje się zawierać w sobie kluczowe pytanie, również w temacie zapisu omawianego wyrażenia. I w tym przypadku odpowiedź brzmi: oddzielnie. Chociaż dusze romantyków nieco na tym mogą ucierpieć, „można” i „by” nie mogą utworzyć szczęśliwego związku. „Można” pełni w tym przypadku rolę czasownika, a te bardzo nie lubią się z cząstkami -by, -byś czy -bym. W rezultacie, musimy je od siebie oddzielać.

„Można by” czy „możnaby” – przykłady

Gdyby jednak sama garść informacji wydawała się niewystarczająca – przygotowaliśmy przykłady zdań. Niepoprawne, zostały skreślone.

  1. Po jego wypowiedzi można by stwierdzić, że nie skończyło się u niego na jednej pizzy.

    Po jego wypowiedzi możnaby stwierdzić, że nie skończyło się u niego na jednej pizzy.

2. Można by wziąć ze sobą worek i sprzątać po sobie pamiątki, które pozostawił pies.

    Możnaby wziąć ze sobą worek i sprzątać po sobie pamiątki, które pozostawił pies.

3. Gdyby ludzie potrafili latać, można by ograniczyć emisję CO2.

    Gdyby ludzie potrafili latać, możnaby ograniczyć emisję CO2.

Widzicie? Czasami lepiej jest patrzeć na wyrazy tak, jak patrzymy na ludzi. Jedni do siebie pasują, inni niekoniecznie. A w tym przypadku, „możnaby” naprawdę nie wygląda tak dobrze, jak „można by”. I trudno! Ani świata, ani pisowni sami nie zmienimy.