Wraz z rosnącym zainteresowaniem tokenami niewymienialnymi, coraz chętniej korzystają z nich twórcy różnorodnego contentu. Tokeny NFT są obecnie traktowane jako dobry sposób na inwestycję, przede wszystkim w obszarze sztuki cyfrowej. W związku z rozwojem rynku przybywa także miejsc, gdzie może je kupować.

Inwestycja w tokeny niewymienialne

Tokeny NFT (non-fungible tokens), czyli tokeny kryptograficzne, początkowo były traktowane jako cyfrowa ciekawostka. Od dwóch lat zyskują jednak wyraźnie na popularności. Pojawiają się też coraz to nowe pomysły na ich wykorzystanie, wśród których prym, jak na razie, wiedzie wirtualna sztuka. Unikalność tokenów sprawia, że sygnowane nimi dobra materialne lub niematerialne nabierają wartości kolekcjonerskiej. I wiele wskazuje na to, że ich wartość w najbliższym czasie będzie nadal rosła. 

Dlatego też stale przybywa osób, które zakup tokenów NFT traktują jako inwestycję. Bez wątpienia, przyczyniają się do tego głośne przypadki sprzedaży cyfrowych dzieł za rekordowe kwoty. Grafika Everydays: The First 5000 Days autorstwa artysty o pseudonimie Beeple została zlicytowana za 69 mln dolarów. Z kolei pracę pod tytułem The Merge twórcy znanego jako Pak sprzedano za ponad 91 mln dolarów. To transakcje, które robią ogromne wrażenie i wyznaczają trend na rynku cyfrowej sztuki.

Gama dóbr sygnowanych tokenami kryptograficznymi sukcesywnie się powiększa. Ale pomimo to rola tokenów NFT nadal może wydawać się trudna do zrozumienia, stąd też wiele osób obawia się mechanizmów umożliwiających ich zakup lub sprzedaż. W praktyce transakcje odbywają się na dedykowanych platformach, w oparciu o przejrzyste warunki. A zakupu może dokonać każdy, pod warunkiem, że dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi.

Dowiedz się więcej: Tokeny NFT podbijają rynek. Nowy sposób na monetyzację contentu

Giełdy tokenów NFT

Jedną z najpopularniejszych platform pozwalających na handel tokenami niewymienialnymi jest giełda OpenSea. Według danych Dune Analytics, na początku stycznia 2022 roku wartość transakcji NFT z wykorzystaniem Ethereum zrealizowanych w OpenSea wyniosła blisko 5 mld dolarów. Z kolei liczba użytkowników, którzy dokonali na tej platformie przynajmniej jednej transakcji, sięga obecnie niemal 1,4 mln. Co ciekawe, jeszcze rok temu było to niecałe 40 tys. osób. 

Następnym miejscem, w którym można dokonać bezpiecznych transakcji zakupu lub sprzedaży NFT, jest platforma Rarible. Podobnie jak w OpenSea, tak i tutaj znajdziemy cyfrowe dzieła sztuki, pliki audio i wideo oraz przedmioty kolekcjonerskie. Funkcję rozliczeniową pełnią autorskie tokeny RARI. Wartą uwagi platformą jest także Crypto.com. Została stworzona z myślą o kryptowalutach, ale szybko dostosowano ją do aktualnych potrzeb rynku i umożliwiono również handel tokenami NFT.

Do wiodących platform NFT należy także Nifty Gateway. To właśnie na niej sprzedano wspomnianą grafikę The Merge. W serwisie znajdziemy różnorodne zasoby cyfrowe, którymi można handlować w oparciu o Etherum. Nifty Gateway oferuje kilka metod sprzedaży, z których niezwykle ciekawą opcją jest loteria o prawo do zakupu wybranego tokena po ustalonej cenie. 

Od kilku miesięcy działa też Binance NFT Marketplace. Ofertę serwisu wyróżnia model sprzedaży. Dostępne są tutaj ekskluzywne NFT autorstwa najbardziej znanych artystów. Sprzedaje się je w ramach wydarzeń specjalnych. Na platformie sprzedawane są także tzw. Mystery Boxy, czyli „tokeny-niespodzianki”, które można pozyskać w drodze licytacji. Kupowanie NFT w taki sposób daje szansę na zdobycie ciekawych aktywów w atrakcyjnej cenie.

Czytaj też: CryptoKitties, czyli początki branży NFT

Zakup tokenów NFT krok po kroku

Każda z wymienionych platform ma swoją specyfikę, choć nie są to duże różnice. Dlatego opisując sposób dokonywania transakcji, odwołamy się do lidera w branży, czyli do platformy OpenSea. Pierwszym krokiem na drodze do zakupu tokenów NFT jest założenie portfela kryptowalut. Następnie na giełdzie kryptowalut należy zakupić odpowiednią walutę – w przypadku OpenSea jest to Etherum. 

Posiadając odpowiednie środki, można przystąpić do poszukiwania interesującego nas tokena NFT, który można kupić licytując lub korzystając z opcji „Buy now”. Po dokonaniu transakcji NFT trafia na nasze konto. Odtąd nabywca może dysponować nim w dowolny sposób, na przykład próbować odsprzedać go za wyższą cenę.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem tokenami niewymienialnymi coraz chętniej korzystają z nich graficy, muzycy czy celebryci. Tokeny NFT stają się efektywnym sposobem na monetyzację różnego rodzaju contentu. Dynamiczny rozwój tego segmentu rynku sprawia, że cały czas powstają nowe miejsca, gdzie można dokonywać transakcji. A wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie ten trend się utrzyma. 

Dowiedz się więcej: Zastosowanie tokenów NFT – w jakich branżach można je wykorzystać?