IAB Polska własnie opublikował raport o polskim content marketingu. Najważniejszy wniosek płynący z badania to fakt, że aż 80% polskich firm korzysta z narzędzi, które oferuje marketing treści. Jednak aż 1/3 z nich nie ma opracowanej strategii content marketingowej.

Polskie wyniki badań nie różnią się drastycznie od trendów, które dominują za granicą. Jak wygląda praca specjalisty  ds. content marketingu w polskiej firmie?

CZYTAJ TAKŻE: Czego brakuje content marketerom B2C, by odnieść sukces? 

Na początek – strategia content marketingowa

Ponad połowa polskich przedsiębiorstw, które wykorzystują w swoich działaniach content marketing posiada strategię, ale tylko 35% w formie udokumentowanej. Być może wynika to z faktu, że za planowanie działań strategicznych odpowiada dział lub specjalista ds. marketingu. Zakres obowiązków takich jednostek jest często bardzo szeroki, więc na dokładne opracowanie i spisanie planu może brakować czasu lub zasobów.

ktoodpowiadaza tsrategię
Czy ktoś w Twojej firmie zajmuje się planowaniem działań content marketingowych? | Źródło: IAB Polska

Można zauważyć, że rzadko to zadanie zlecane jest podmiotom zewnętrznym. Firmy w zakresie tworzenia contentu, jak i strategii najczęściej ograniczają się do własnych zasobów i know-how.

Od strategii przejdźmy do celów. Tych lista jest długa. W porównaniu z innymi działaniami marketingowymi, treści najlepiej realizują cele związane z budowaniem pozycji eksperta (64%) i wizerunkowe (60%). Pozytywnie wpływają na pozycjonowanie marki, ale również działania wpływające bezpośrednio na sprzedaż.

cele-content-marketing
Który z poniższych celów jest Twoim zdaniem najlepiej realizowany poprzez działania content marketingowe w porównaniu z innymi działaniami marketingowymi? | Źródło: IAB Polska

Narzędzia polskiego content specjalisty

Nasi content specjaliści zdecydowanie najwięcej energii przeznaczają na tworzenie tradycyjnych artykułów i poradników, czyli materiałów kontekstowych – stosuje je aż 82% badanych. Wśród nich znajdują się również infografiki, raporty, case study, opisy produktów lub usług, czy wideo. Popularność tych narządzi wynika najprawdopodobniej z dość niskich nakładów finansowych oraz kadrowych, jakie trzeba przeznaczyć na ich produkcję. Zaraz po przygotowaniu artykułów, content specjalista zabiera się za opracowanie materiałów mailingowych (79%), czyli newsletterów, e-booków czy e-magazynów. Dobry marketer znajduje również czas na przygotowanie materiałów na potrzeby social media (70%), czyli postów czy memów. Najmniejszy budżet przeznaczany jest na materiały interaktywne (39%), czyli gry i aplikacje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: IAB Polska publikuje “Przewodnik po reklamie natywnej”

Dystrybucja contentu

Gdy treść jest gotowa, czas na jej dystrybucję. Najczęściej wybierane są sprawdzone i bezpieczne kanały, czyli 66% strona internetowa  firmy (66%), social media (87%) oraz newsletter (66%). Content specjalistom zależy również na publikacjach w ważnych dla ich branży serwisach informacyjnych (58%) i eksperckich (53%). Najmniejszą popularnością cieszą się wyspecjalizowane sieci dystrybucji treści (20%). Wachlarz kanałów dystrybucji jest szeroki, ale jego dobór zależy głównie od grupy docelowej (70%), dopasowania go do marki (62%) oraz zasięgu (54%).

kanał-komunikacji-content
Jakie czynniki brane są pod uwagę w Twojej firmie przy wyborze kanału do publikacji treści w ramach content marketingu? | Źródło: IAB Polska

Na koniec mierzymy działania

Końcem dania content specjalista mierzy efekty swoich działań. Wykorzystuje do tego różnorodne narzędzia. Ma również jasno wskazane wskaźniki, którymi mierzy efektywność swoich kampanii. Najczęściej jest to zasięg (50%), liczba leadów (40%) czy zaangażowanie i czas spędzony na zapoznanie się z treścią (39%), które świadczą o mierzeniu jakości i skuteczności publikowanego contentu. Tylko 1/3 firm bierze pod uwagę ilościowy wskaźnik, czyli liczby publikacji.

content-marketing-wskaźniki
Jakimi wskaźnikami mierzysz efekty działań? | Źródło: IAB Polska

Wyniki badania stanowią pomyślną prognozę dla rozwoju content marketingu– ponad 40% ankietowanych zadeklarowało wzrost wydatków na ten cel. Cały raport do pobrania ze strony IAB Polska. Badania przeprowadzone zostały przez Grupę RobocząContent Marketing i Reklama Natywna działającą przy IAB Polska.