Dziś mamy na tapecie zwrot, który często jest stosowany błędnie, ponieważ wielu użytkowników języka nie zna jego prawidłowego znaczenia. Gwarantujemy, że po lekturze tego artykułu już nigdy nie będziesz zielony w temacie!
Co to jest tapet?
Słowo tapet oznacza przykryty zielonym suknem stół, przy którym w dawnych czasach toczyły się obrady. Zwrot „wziąć coś na tapet” pochodzi od niemieckiego „etwas aufs Tapet bringen”, co możemy dosłownie przetłumaczyć jako „przynieść coś na stół”. Dokładniej, wyraz tapet oznacza nie tyle sam stół, ile obrus, grubą serwetę. W przenośni chodzi jednak po prostu o zajęcie się jakimś tematem.
W języku polskim popularne stały się zwroty „mieć na tapecie”, „być na tapecie”, w których wspomniany tapet występuje w formie miejscownika (być na kim? czym? tym tapecie). Nieszczęśliwie dla nas, miejscownik od słowa tapeta w rodzaju żeńskim także brzmi tapecie (powiesić obraz na kim? czym? tej tapecie). Ten zbieg okoliczności stał się źródłem częstego mylenia tapetu i tapety.
Warto wspomnieć, że tapet i tapeta mają tę samą etymologię – pochodzą od łacińskiego tapetum, które oznacza kobierzec, jednostronnie zabarwioną tkaninę. Tapetem możesz więc też nazwać ślubny kobierzec, czyli bogato zdobiony dywan, rozkładany pod stopami pary młodej.[1]
Kawa na ławę – tak jest poprawnie
Jeśli mówimy, że temat znalazł się na tapecie, został wzięty na tapet czy wszedł na tapet, to mamy na myśli, że stał się on przedmiotem żywego zainteresowania, rozmów, znalazł się w centrum uwagi. Niepoprawne są wszystkie formy zwrotu, które z tapetu robią tapetę, a więc: wziąć coś na tapetę, wejść na tapetę. Słowa w języku polskim, nawet te zapożyczone, nie służą do zabawy w ruletkę, gdzie losujemy czerwone lub czarne. Notabene, koło ruletki też zazwyczaj leży na zielonym tapecie.[2]
Na koniec kilka przykładów, które pomogą utrwalić poprawne użycie:
Co roku we wrześniu temat świątecznych dekoracji wraca na tapet.
Dziś na tapecie głośna afera dopingowa.
Podczas warsztatów weźmiemy na tapet najnowsze trendy na Instagramie.
Jak widzisz, nie bez powodu wzięliśmy na tapet temat tapetu!
[1] https://polszczyzna.pl/dlaczego-mozemy-brac-niczego-tapete/ [dostęp: 27.10.2023]
[2] https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/na-tapet-czy-na-tapete;15076.html [dostęp: 27.10.2023]