Pomyśl o znanej marce. Jakie skojarzenia nasuwają Ci się jako pierwsze? Prawdopodobnie w Twojej głowie pojawiają się związane z nią elementy graficzne. W tym artykule zabieram Cię w podróż do korzeni marketingu, aby odpowiedzieć, czym jest logo i z jakich elementów się składa.
Logo – co to jest?
Logo to unikalny symbol graficzny marki produktu, usługi lub przedsiębiorstwa. Często jest określane najważniejszym elementem identyfikacji wizualnej, ze względu na swój potencjał do pozostawania w umysłach odbiorców. Z technicznego punktu widzenia, logo składa się z dwóch lub trzech elementów:
- logotypu,
- sygnetu,
- claimu.
Pierwsze dwa elementy są obowiązkowe, jeśli mówimy o pełnym logo, ale marka może zdecydować się na stworzenie tylko jednego z nich. Z kolei claim, czyli krótkie hasło marki, nie jest obligatoryjny.
Warto od razu to sobie powiedzieć – firma nie musi mieć logo. Żaden przepis prawny nie zmusza przedsiębiorstwa do posiadania własnego znaku, a jednak dla większości opracowanie unikalnego symbolu graficznego to obowiązkowy krok, zaraz po wyborze nazwy.
Najważniejsze zadania, jakie przypisuje się logo to wyróżnianie marki spośród konkurencji oraz wywołanie określonych emocji. Osiąga się to poprzez dobór fontu, kolorystyki czy designu, które bez wzbudzania wątpliwości informują, czym zajmuje się firma.
Logotyp – graficzna nazwa marki
W logo często pierwsze skrzypce gra logotyp, czyli graficznie zapisana nazwa marki. Logotyp używa stałego, określonego fontu – w kolorze i stylu związanym z marką. Niektóre znane przedsiębiorstwa decydują się zastrzec prawnie krój pisma, którego używają w logotypie. Coca-Cola podjęła taki krok już w 1892 roku, a od tego wydarzenia słynny font przechodził tylko subtelne modyfikacje.
Zapis pełnej nazwy firmy jako logotypu to nie jedyna możliwość, kiedy w logo użyjemy znaków typograficznych. W przypadku długich lub zagranicznych nazw dobrze sprawdzi się monogram, czyli ozdobnie zaprojektowane pierwsze litery nazwy lub inicjały. Z taką formą logotypu możesz skojarzyć marki LG (Life’s Good), HP (Hewlett-Packard), a na polskim rynku CCC (Cena Czyni Cuda) czy PKO (Powszechna Kasa Oszczędności).
Węższą kategorią niż monogram jest glif – pojedynczy znak pisarski, nawiązujący do marki. Wśród najpopularniejszych glifów wskażemy Złote Łuki sieci McDonald’s czy „f” symbolizujące Facebooka. Ozdobna forma, w której elementy typograficzne glifu lub monogramu zostają wzbogacone elementami graficznymi, to emblemat. Logotypem w formie emblematu posługuje się Harley-Davidson.
Sygnet – herb Twojej marki
Sygnet to symbol graficzny marki w formie kojarzącego się z marką lub abstrakcyjnego elementu. Dobrze, gdy sygnet jest kreatywny, ale łatwy do zinterpretowania, jak nadgryzione jabłko obrazujące nazwę marki Apple czy kojarzący się z szybkością swoosh Nike.
Jeśli chcemy, by marka łączyła się z ludzkimi cechami, dobrym posunięciem jest użycie postaci w sygnecie logo. Przykładami są Delmik – brand hero margaryny Delma czy Bibendum, popularnie nazywany ludzikiem Michelin.
Chociaż z łatwością możemy wskazać, że sygnet Pepsi występuje w kolorach czerwonym, białym i niebieskim, to trudno odtworzyć jego układ, zwłaszcza po licznych modyfikacjach, które marka wprowadza co kilka lat. Podczas rebrandingu ContentHouse postawiliśmy na prostotę i jasny przekaz – nasz sygnet to dach domu, w którym treści dla Twojego biznesu są bezpieczne.
Claim – słowa, które mają moc!
Claim, czyli hasło marki, to dodatkowy element, który może towarzyszyć logo. Chwytliwy claim powinien odnosić się do wartości marki i nadawać jej kierunek. Powołując się na przykłady, nie sposób nie wspomnieć kilku najsłynniejszych i najskuteczniejszych haseł:
- Nike – „Just do it”
- McDonald’s – „I’m lovin’ it”
- Apple – „Think different”
- Apart – „Z miłości do piękna”
- Biedronka – „Codziennie niskie ceny”.
Zazwyczaj claim jest zapisywany pod elementami logo, ale nie jest to regułą. Wyjątek stanowi np. logo L’Oréal Paris i hasło „Because You’re Worth It. ”, umieszczane często nad logotypem.
Claim (czasami nazywany też brandline czy tagline) to nie to samo co slogan reklamowy! Ten pierwszy jest na stałe związany z marką, tymczasem slogany towarzyszą nam podczas konkretnej kampanii i ulegają zmianom. To dlatego trafny claim powinien być ponadczasowy.
Favicon pod lupą
Na koniec element, który towarzyszy nam na co dzień podczas przeglądania stron www, a jednocześnie jest mocno związany z tematem logo. Favicon to niewielki symbol, który widzisz na karcie otwartej strony www, w pasku adresu lub gdy dodasz stronę do „Ulubionych”. Na pewno nieraz favicon pomógł Ci szybko znaleźć właściwą zakładkę pomiędzy wieloma otwartymi kartami.
Favicon, podczas przeglądania strony ma wymiary 16 × 16 px, dlatego musi być prosty. Możesz na niego wybrać sygnet marki, monogram lub glif. Przygotowując ikonę, która będzie stanowiła favicon Twojej strony internetowej, wybierz format .ico, .png lub .gif. Pamiętaj, że ze względu na jakość, lepiej wybrać większy rozmiar, np. 192 × 192 px.
O jakich ważnych cechach logo zapomniałam w tym artykule? Podziel się nimi w komentarzu!