Czy to kolejny primaaprilisowy żart, na który trafiasz w internecie? Otóż nie tym razem – bo wbrew temu, jakie święto obchodzimy pierwszego kwietnia, temat jest zupełnie poważny! Jeśli zastanawiasz się, czy poprawnie zapisujesz lub wypowiadasz datę, to w tym artykule znajdziesz odpowiedź na swoje wątpliwości.
Dopełniacz, a nie mianownik
Wśród codziennych obowiązków często nie przywiązujemy wagi do szczegółów, takich jak poprawny zapis daty. Jednak warto się zastanowić nas aspektami języka polskiego, które mogą wydawać się błahe, ale mają swoje uzasadnienie. Dlaczego nazwy miesięcy zawsze występują w formie dopełniacza?
Zapisując datę, na przykład „pierwszy kwietnia”, często nie zdajemy sobie sprawy, że jest to skrót od dłuższego wyrażenia – „pierwszy [dzień] kwietnia”[1]. Na przykład, zdanie:
Pierwszy kwiecień jest dniem wolnym od pracy.
jest niepoprawnie gramatyczne. Konstrukcja zdania sugeruje, że mówimy o pierwszym miesiącu kwietniu, np. w ciągu roku, dekady, a nie o konkretnym dniu. Zatem poprawny zapis to:
Pierwszy kwietnia jest dniem wolnym od pracy.
Język polski jest fleksyjny, a co za tym idzie, odmieniamy w nim niemal wszystko. Zastosowanie formy dopełniacza jest kluczowe w przypadku dat, ponieważ odpowiadamy na pytanie „czego?” – pierwszy dzień (czego?) kwietnia. W ten sposób precyzujemy, o którym dokładnie dniu w danym miesiącu mówimy.
Poprawna odmiana nazw miesięcy jest istotna nie tylko ze względów gramatycznych, ale także dla jasności i precyzji komunikacji. Wielu z nas popełnia ten błąd nieświadomie, jednak warto zwrócić uwagę na tę kwestię, by unikać nieporozumień i poprawić swoje umiejętności językowe.
Jak to zapamiętać?
Zapamiętywanie wszystkich reguł w języku polskim to nie lada wyzwanie. Mamy na to sposoby!
1 | Przy podawaniu daty dodaj w myślach słowo „dzień” – jeśli chcesz zanotować, że dziś jest „pierwszy kwietnia”, dodatnie po liczebniku słowa „dzień” automatycznie skłoni Cię do użycia poprawnie odmienionej nazwy miesiąca.
2 | Przy podawaniu daty, dodaj w myślach czynność – na przykład „nie idę do pracy pierwszego kwietnia”, co narzuca Ci odmianę miesiąca i pomaga w zachowaniu poprawności językowej.
Data z kropką czy bez?
Poprawny zapis daty nie wymaga zapisu kropki po cyfrze, jak często widzimy to w przypadku liczebników porządkowych. Na przykład, zamiast „1. kwietnia” poprawna forma to „1 kwietnia”. Ponadto nie ma potrzeby dodawania końcówek fleksyjnych. Przykład błędnego zapisu to „1-ego kwietnia”.
Poprawny zapis cyfr w dacie sprawia, że nasza wypowiedź jest klarowniejsza i precyzyjniejsza. Unikamy niepotrzebnych elementów, które mogłyby utrudnić komunikację. Dzięki poprawnej gramatyce i ortografii komunikaty są zrozumiałe dla odbiorcy.
Warto zwracać uwagę na detale i dbać o piękno języka polskiego w każdej wypowiedzi. Pamiętaj o nowopoznanej zasadzie nie tylko pierwszego kwietnia, ale także trzeciego maja, szóstego grudnia, dwudziestego dziewiątego lutego i przez cały rok!
[1] https: //nck. pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych/ciekawostki-jezykowe/28-lutego [data dostępu: 11.03.2024]