Plebiscyt na Boomerskie Słowo Roku 2023 był odpowiedzią portalu Iskry Wiedzy na coroczne głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku. W końcu boomerzy nie gęsi i też swoje słowa mają! Niespodziewanie w głosowaniu wygrał zwrot, który nie ma synonimów, ponieważ jest wtrętem językowym.
Jakby, po co nam te wtręty?
Wtręt, za Słownikiem języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, to „coś dodanego, wstawka obca jakiejś całości”.[1] Wtrętów używamy intuicyjnie i nie poświęcamy im dłuższej refleksji. Często mają formę dziwacznych słów i zwrotów, a nawet przekleństw. Choć dodajemy je automatycznie do wypowiedzi, bywa że nie mają one żadnego znaczenia.
Po co więc używamy wtrętów językowych? W mowie potocznej, gdy czujemy potrzebę wzmocnienia naszej wypowiedzi. Instynktownie użyty wtręt podkreśla żartobliwy ton lub niedowierzanie w zastaną sytuację. Czasem ulubione słówko tak naturalnie łączy się z właścicielem, że przestajemy zwracać na nie uwagę. Powiedzonka bywają też elementem mody, jak powracający w nowym znaczeniu zwrot „twoja stara”.[2] Kiedyś w tym celu używano pojedynczych słów z języka francuskiego, włoskiego czy łaciny, dziś tworzymy neologizmy z angielskiego lub z zasobów rodzimego języka.[3]
To jakaś masakra, jak Babcię kocham!
Chociaż na blogu posługujemy się poprawnym słowem pisanym, to w spontanicznych rozmowach dodajemy wyrazistości wypowiedziom poprzez używanie wtrąceń. Wypowiadamy je w środku zdania lub gdy nie chcemy przerywać naszemu rozmówcy, jednocześnie potwierdzając, że go słuchamy. Oto kilka najpopularniejszych:
- proszę ja Ciebie; proszę ciebie
- tak że ten; tak że tego
- no i tego
- masakra
- jak Babcię/Boga kocham!
- jakby
- co nie
- tak?
- po prostu
- bynajmniej (często używane w niepoprawny sposób!)
- normalnie
- naprawdę
- generalnie
- yyy…
Oczywiście ta lista jest dużo dłuższa i subiektywna. Z jakimi wtrętami Ty spotykasz się najczęściej?
[1] https://sjp.pwn.pl/doroszewski/wtret;5518807.html [dostęp: 13.10.2023]
[2] https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/haslo/twoja-stara;9283234.html [dostęp: 13.10.2023]
[3] https://rjp.pan.pl/konferencje-i-dyskusje-naukowe/1353-polszczyzna-ronych-pokole-prof-jan-miodek [dostęp: 13.10.2023]