Czy wiesz, ile wynosi półtora + półtora? Dwie szyny! Po przeczytaniu poniższego artykułu nie tylko zapamiętasz ten świetny dowcip, ale też nauczysz się, jak poprawnie używać form półtora i półtorej. Zadbamy, żeby tory w Twoich wypowiedziach już nigdy nie były złe.
Po pierwsze zrozum, po wtóre używaj
Temat liczebników na stałe zagościł w naszym cyklu Gimnastyka Języka i mamy ku temu powody – ta część mowy w języku polskim sprawia multum* problemów! Wyrażenia półtora i półtorej są liczebnikami ułamkowymi, pochodzącymi od przestarzałego słowa wtóry, czyli drugi. Nasi przodkowie używali liczebników, które dawno wyszły z polszczyzny, jak:
- pół wtora – półtorej/półtora; jeden i pół drugiego
- półtrzecia – dwa i pół trzeciego
- półdziesiąta – dziewięć i pół dziesiątego.[1]
Pozostałością po rzadko używanym obecnie słowie wtóry jest także nasz wtorek, który co tydzień wtóruje poniedziałkowi.
Wszystko zależy od rodzaju
Forma półtora kończy się literą -a, co mogłoby pozornie wskazywać na rodzaj żeński, jednak to słowo występuje wyłącznie z rzeczownikami rodzaju męskiego i nijakiego. Prawidłowe formy to półtora litra (ten litr), półtora roku (ten rok), półtora worka (ten worek), a także półtora jabłka (to jabłko) czy półtora wiadra (to wiadro).
Z kolei półtorej pozornie wygląda jak przymiotniki rodzaju żeńskiego w dopełniaczu, celowniku lub miejscowniku (np. szybkiej, czerwonej) i łączy się tylko z rzeczownikami rodzaju żeńskiego. Powiesz więc: półtorej godziny (ta godzina), półtorej szklanki (ta szklanka). Zwracaj uwagę, z jakim rzeczownikiem łączy się liczebnik, możesz bowiem poprosić w sklepie zarówno o półtora mydła, jak i półtorej kostki mydła.[2]
Oczywiście język polski bardzo lubi wyjątki i tutaj także jeden znajdziemy. W przypadku złożeń liczebnik półtora nie zmienia swojej formy niezależnie od rodzaju rzeczownika, z którym się łączy. Możesz się więc wybrać w półtoragodzinny rejs lub poprowadzić półtoraroczny projekt.[3]
Teraz już wiesz, że jedna cegła i pół cegły to razem półtorej cegły.
Półtora czy półtorej – jak zapamiętać?
Na koniec podrzucamy Ci świetny trik, który pomoże zapamiętać poprawne formy liczebnika. (ten) Tor kolejowy bez wątpliwości jest rodzaju męskiego, prawda? Powtarzaj więc za nami:
Półtora tora.
Półtora tora.
PÓŁTORA TORA.
I pamiętaj o tych zasadach, proponując znajomym kawę z półtorej łyżeczki i półtora kawałka ciasta.
*multum – liczebnik nieokreślony
[1] https://polszczyzna.pl/poltora-czy-poltorej-ktora-forme-wybrac/ [dostęp: 24.10.2023]
[2] http://www.poradniajezykowa.ujd.edu.pl/post/poltorej-czy-poltora [dostęp: 24.10.2023]
[3] https://sjp.pl/półtoragodzinny [dostęp: 24.10.2023]