Tokeny niewymienialne to jeden z nowych sposobów generowania zysków w erze gospodarki cyfrowej. Obecne trendy, obejmujące coraz silniejszy wpływ nowych technologii na kształt światowej gospodarki, sugerują, że ten segment rynku czeka dynamiczny rozwój. Inwestycję w tokeny NFT, tak jak w przypadku wszystkich innych rynków, należy poprzedzić zgromadzeniem niezbędnej wiedzy oraz oceną ryzyka inwestycyjnego.

Tokeny niewymienialne jako certyfikat autentyczności

W ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosło zainteresowanie tokenami niewymienialnymi (non-fungible tokens, NFT). Są to cyfrowe certyfikaty oparte na technologii blockchain, potwierdzające fakt nabycia oryginalnych dóbr cyfrowych lub materialnych. O potencjale tokenów NFT najlepiej świadczą liczby. Według szacunkowych danych, w 2021 roku wartość tego segmentu rynku osiągnęła poziom 41 mld dolarów.

Z każdym miesiącem przybywa także osób dokonujących transakcji NFT. Na platformie OpenSea liczba użytkowników na początku kwietnia przekroczyła 1,2 mln. Rynek tokenów rośnie wraz z rozwojem produktów z obszaru Web 3.0 oraz infrastruktury opartej na technologii blockchain. Ważnym czynnikiem jest także stale rosnąca liczba kryptowalut – to właśnie osoby w nie inwestujące najszybciej odnajdą się świecie transakcji z użyciem tokenów niewymienialnych.

Czytaj też: Tokeny NFT podbijają rynek. Nowy sposób na monetyzację contentu

Jak wykorzystać potencjał tokenów NFT?

Tokeny NFT są jednym z nowych sposobów generowania zysków w erze gospodarki cyfrowej. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie są tak samo wartościowe. Dlatego warto śledzić aktualne trendy i szukać takich ofert zakupu dóbr sygnowanych tokenami, które rzeczywiście będą miały potencjał. Konieczna jest także wiedza dotycząca funkcjonowania rynku NFT. By skutecznie inwestować, najpierw powinno zapoznać się z istotą technologii blockchain i Web 3.0, a dopiero potem rozeznać w branży.

Do wyszukiwania atrakcyjnych NFT służą takie platformy jak UpcomingNFT, prezentujące kolekcje, które dopiero zostaną wprowadzone do sprzedaży. Analizując wybrane oferty, należy zwrócić uwagę na informacje dotyczące łańcucha bloków, na którym tokeny zostały utworzone, linki do stron www i social mediów, społeczności wspierające poszczególne projekty oraz cenę wywoławczą. Warto zaznaczyć, że im większa i bardziej zaangażowana społeczność, tym większe są później szanse na odsprzedanie NFT w atrakcyjnej cenie.

CryptoKitties, czyli początki branży NFT. Dowiedz się więcej

Inwestycja w tokeny – na co zwrócić uwagę?

Inwestycja w NFT, tak jak na każdym innym rynku, wymaga ostrożności. Dokładna weryfikacja twórców interesujących nas kolekcji, sprawdzenie, czy tokeny podchodzą od wiarygodnych właścicieli oraz korzystanie z platform zapewniających bezpieczne transakcje (np. OpenSea, Nifty Gateway czy Rarible) to absolutne minimum. Weryfikacja pozwoli uniknąć platform niewiadomego pochodzenia, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu naszego cyfrowego portfela. Oczywiście, kalkulując możliwe zyski, pod uwagę należy wziąć także ryzyko inwestycyjne.

Obecne trendy, obejmujące coraz silniejszy wpływ nowych technologii na kształt światowej gospodarki, sugerują, że rynek tokenów NFT będzie się dynamicznie rozwijał. W związku z tym prawdopodobnie będą pojawiać się także przepisy regulujące ramy prawne transakcji. Tokeny kryptograficzne, podobnie jak kryptowaluty, nie mają związku ani z rządami, ani z organizacjami. Dla części użytkowników ta „niezależność” jest zaletą, dla innych – wadą. Ci pierwsi ewentualne plany wprowadzenia regulacji ocenią zapewne jako niepotrzebne ingerencje, podczas gdy pozostali dostrzegą w nich szansę na zwiększenie zaufania do tego typu transakcji.

Czytaj też: Jak i gdzie kupić tokeny NFT?

Kluczowe znaczenie analizy rynku

Dynamiczny rozwój rynku tokenów kryptograficznych sugeruje opłacalność inwestycji w sygnowane nimi dobra. W dodatku niski próg wejścia poszerza grono potencjalnych inwestorów – wystarczy tylko portfel kryptowalutowy z wybraną cyfrową walutą, taką jak np. Ethereum. Oczywiście, należy cały czas pamiętać o ryzyku inwestycyjnym i minimalizować je, m.in. poprzez dokładne zapoznawanie się z interesującymi nas ofertami, a także różnicowanie składu portfela inwestycyjnego.

Na rynku cały czas przybywa dóbr oznaczonych tokenami niewymienialnymi. To już nie tylko cyfrowe grafiki, ale także przedmioty kolekcjonerskie dla fanów sportu czy kolekcje mody autorstwa uznanych projektantów. Potencjał rozwojowy branży NFT jest zatem znaczny. W związku z tym każda osoba, która chciałaby zainwestować w tokeny, musi poprzedzić taką decyzję odpowiednią analizą rynku i oceną ryzyka. Oczywiście, konieczne jest również zweryfikowanie swoich aktualnych możliwości finansowych.

Tokeny NFT – w jakich branżach można je wykorzystać?