Półtorej czy półtora miesiąca? Pięć i pół punktu czy punkta? Siedem i pół raza czy razy? Jeśli kiedykolwiek jedno z tych pytań wywołało krople potu na Twoim czole, to dobrze trafiłeś! Po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz już musiał się ich dłużej obawiać.
Półtora czy półtorej?
Zacznijmy od rozwiązania najprostszego dylematu. Dobór odpowiedniej formy spośród podanych powyżej zależy wyłącznie od rodzaju rzeczownika, który opisują:
- rzeczownik w rodzaju żeńskim – półtorej, np. szklanki, godziny, łyżeczki,
- rzeczownik w rodzaju męskim lub nijakim – półtora, np. roku, miesiąca, litra.
I to tyle, żaden wyjątek ani niemiła niespodzianka nie czają się za rogiem (przynajmniej tym razem). Można zapamiętać i czytać dalej!
Razu, raza czy razy?
Ta kwestia jest już trochę bardziej złożona, ale nie oznacza to wcale, że będzie trudna do zrozumienia. Na początek małe wprowadzenie – liczebniki ułamkowe zasadniczo decydują o formie następującego po nich wyrazu nie tylko wtedy, gdy występują solo, ale także w połączeniu z liczebnikami głównymi typu: dwa i pół, pięć i trzy czwarte itp.
Z tej reguły wynika poprawność konstrukcji takich jak: trzy i jedna trzecia metra, pięć i pół punktu, osiem i dwie trzecie kilograma – rzeczowniki występują w dopełniaczu.
Spod tej zasady wyjęty jest natomiast rzeczownik raz, ponieważ jego odmiana uzależniona jest od liczebnika głównego[1]. Powiemy zatem: Opłaty za prąd są, o zgrozo, dwa i pół razy wyższe niż w zeszłym roku (a nie: dwa i pół raza wyższe).
Należy jednak pamiętać, że raz razowi nierówny. Gdybyśmy w powyższym przykładzie usunęli liczebnik główny i zostawili samo słówko pół to poprawną formą byłoby: pół raza wyższe. Końcówka -a w dopełniaczu jest bowiem wykorzystywana, kiedy wyraz ten stosujemy do określenia liczb i mnożenia (np. półtorej raza)[2]. W innych sytuacjach częściej możemy się spotkać z końcówką -u, np. pewnego razu, nie od razu Rzym zbudowano.
Pół, w pół i wpół
Liczebniki ułamkowe pozwalają nam dzielić pewne całości na mniejsze części, ale w tekstach nie zawsze powinniśmy zapisywać je rozdzielnie. Słowo pół może być częścią wyrazu złożonego i wtedy należy stosować pisownię łączną z:
- rzeczownikami, np. półkula, półmisek;
- przymiotnikami, np. półroczny, półgodzinny;
- przysłówkami, np. półprzytomnie, półdarmo;
- formami czasownikowymi, np. półsiedzący, półstojąc;
- liczebnikami, np. półtrzecia, półczwarta.
Natomiast zapis rozłączny pojawi się, gdy pół występuje w funkcji zwykłego liczebnika oznaczającego połowę czegoś, np. pół drogi, pół szklanki. Wówczas łączy się z rzeczownikiem w dopełniaczu. Pisowni rozłącznej użyjemy również, kiedy wykorzystamy ten liczebnik przy dwóch wyrazach określających jedno pojęcie – mowa tu o zwrotach typu:
- pół żartem, pół serio;
- pół leżał, pół siedział;
- pół niebieski, pół zielony.
Ponadto pół najczęściej zapisujemy rozdzielnie w połączeniach z przyimkami, ale – i tu cały na biało wchodzi wyjątek z nagłówka – nie zawsze…, bo w przypadku jednego drobnego przyimka w sprawa jest ciut bardziej złożona.
Rozdzielnie zapiszmy wyrażenie w pół, kiedy oznacza ono „w połowie”, np. przerwać w pół zdania, napisać tekst w pół godziny. Łączną pisownię wpół stosujemy z kolei nie tylko wtedy, gdy chcemy powiedzieć, że coś ma się wydarzyć o wpół do trzeciej, ale również, kiedy to połącznie ma oznaczać:
- w pasie, np. Objął ją wpół.
- na połowę, np. Moja siostra złożyła kartkę wpół;
- niezupełnie, częściowo, np. Rozmawiał z nim na wpół sennie.
Procent czy procenta?
Na (prawie) koniec jeszcze jedna prosta zasada do przyswojenia: w połączeniu z liczebnikami ułamkowymi słowo procent pozostaje nieodmienne[3]. Tym samym zdaniem poprawnym będzie chociażby: Ta partia uzyskała 7,16 (siedem i szesnaście dziesiątych) procent głosów w ostatnich wyborach.
Można przy okazji dopowiedzieć, że nieodmienne w takim kontekście są również liczebniki nazywające całości, ale tylko gdy występują w mianowniku, dopełniaczu lub bierniku, np. Poparcie wzrosło o 2 procent. W pozostałych przypadkach (celowniku, narzędniku bądź miejscowniku) słówko procent w zestawieniu z tymi liczebnikami należy odmieniać[4], np. Jestem tego w stu procentach pewny.
Jeżeli interesuje Cię dalsze zgłębianie tematu i chcesz dowiedzieć się więcej o innych grupach liczebników, zachęcamy do sprawdzenia pozostałych artykułów na ten temat w cyklu Gimnastyka języka: o podziale liczebników i zasadach ogólnych oraz o liczebniku zbiorowym.
[1] H. Jadacka, Kultura języka polskiego, Warszawa 2005, s. 204.
[2] Zob. https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/;5350 [dostęp: 08.11.2023].
[3] https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/procent;12496.html [dostęp: 08.11.2023].
[4] Zob. https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/procent;6529.html [dostęp: 08.11.2023].